Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
6-10 Nassau StreetPrinceton, NJ 08542
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2019
Property Information
Block19.01
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page133
Building Details
Building Class---
Description2SF&CB
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage---
Acreage0.23
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$1,489,100
43%
Improvement Value:$1,997,000
57%
Total Assessment$3,486,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $92,835 | +5.9% |
| 2024 | $87,641 | +3.1% |
| 2023 | $85,026 | +0.8% |
| 2022 | $84,364 | +2.0% |
Property History
No events match the selected filters.