Skip to content

27 Bank StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1989

Last Sale Price
$657,500
Last Sale Date
Jan 12, 2009

Property Information

Block19.02
Lot25.011
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page133

Building Details

Building Class29
DescriptionP.O. 50 X 62
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,762
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$373,500
55%
Improvement Value:$305,600
45%
Total Assessment$679,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,084+5.9%
2024$17,073+4.0%
2023$16,410+0.8%
2022$16,282+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$657,500
DeedBook 5984, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1989