Skip to content

29 Bank StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1989

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jun 27, 2007

Property Information

Block19.02
Lot25.012
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page133

Building Details

Building Class29
Description3SFR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,762
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$373,500
55%
Improvement Value:$308,500
45%
Total Assessment$682,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,162+5.9%
2024$17,145+3.1%
2023$16,634+0.8%
2022$16,504+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 5666, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1989