Skip to content

13 Bank StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1900

Last Sale Price
$83,500
Last Sale Date
Oct 21, 1993

Property Information

Block19.02
Lot25.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page133

Building Details

Building Class29
Description2SF
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,626
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,000
57%
Improvement Value:$249,800
43%
Total Assessment$584,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,573+5.9%
2024$14,702+3.1%
2023$14,263+0.8%
2022$14,152+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 2738, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1900