Skip to content

15 Bank StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1895

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block19.02
Lot25.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page133

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,362
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,000
71%
Improvement Value:$135,700
29%
Total Assessment$470,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,535+5.9%
2024$11,833+3.1%
2023$11,480+0.8%
2022$11,391+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 6408, Page 845Recorded7/15/2020

Property Sale

Sale
$525,064

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 6247, Page 764Recorded4/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1895