Skip to content

38-40 Nassau StreetPrinceton, NJ 08542

Commercial

Last Sale Price
$7,175,000
Last Sale Date
Apr 21, 1999

Property Information

Block19.03
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page133

Building Details

Building Class---
Description2.5SF 8000SF
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$615,900
60%
Improvement Value:$404,100
40%
Total Assessment$1,020,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,163+5.9%
2024$25,643+3.1%
2023$24,878+0.8%
2022$24,684+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$7,175,000
DeedBook 3585, Page 230