Skip to content

940 Great RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1945
Church/Charitable

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jun 8, 1990

Property Information

Block1901
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1.5S F 1G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,463
Acreage1.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$487,000
74%
Improvement Value:$170,700
26%
Total Assessment$657,700

Sale
$395,000
DeedBook 2530, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1945