Skip to content

138 Westcott RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$1,195,000
Last Sale Date
Jan 8, 2020

Property Information

Block2.01
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page118

Building Details

Building Class19
Description1S F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,005
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$627,000
61%
Improvement Value:$394,300
39%
Total Assessment$1,021,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,721+5.9%
2024$23,337+3.1%
2023$22,641+0.8%
2022$22,465+23.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,195,000
Sq Ft2,005DeedBook 6393, Page 804Recorded1/13/2020

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 5896, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1956