Skip to content

12 Hunter RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1938

Last Sale Date
May 15, 1995

Property Information

Block2.01
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page118

Building Details

Building Class19
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,000
66%
Improvement Value:$389,600
34%
Total Assessment$1,139,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,348+5.9%
2024$28,650+3.1%
2023$27,795+0.8%
2022$27,578+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2937, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1938