Skip to content

4 Hunter RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1951

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jul 12, 2017

Property Information

Block2.01
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page118

Building Details

Building Class19
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,659
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$744,000
66%
Improvement Value:$387,700
34%
Total Assessment$1,131,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,137+5.9%
2024$28,451+4.8%
2023$27,136+0.8%
2022$26,925+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft2,659DeedBook 6297, Page 1996Recorded8/30/2017

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 3691, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1951