Skip to content

119 Westcott RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1947

Last Sale Price
$2,195,000
Last Sale Date
Jul 8, 2008

Property Information

Block2.02
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page118

Building Details

Building Class21
Description1S CB G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,259
Acreage1.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$689,500
46%
Improvement Value:$809,200
54%
Total Assessment$1,498,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,280+5.9%
2024$39,915+3.1%
2023$38,724+0.8%
2022$38,422+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,195,000
DeedBook 5885, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1947