Skip to content

98 Westerly RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2024

Property Information

Block2.02
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page118

Building Details

Building Class18
Description2SBRFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$618,000
64%
Improvement Value:$348,600
36%
Total Assessment$966,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,493+6.0%
2024$22,165+3.1%
2023$21,496+0.8%
2022$21,327+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6562, Page 607

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 2608, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1966