Skip to content

54 Westerly RdPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Feb 22, 2017

Property Information

Block2.02
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,915
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$611,000
71%
Improvement Value:$254,300
29%
Total Assessment$865,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,799+5.9%
2024$20,580+3.1%
2023$19,966+0.8%
2022$19,810+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft1,915DeedBook 6277, Page 1276Recorded2/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1955