Skip to content

90 Nassau StreetPrinceton, NJ 08542

Commercial

Last Sale Price
$7,168,481
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block20.01
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class---
Description4SB 25100 S.F.
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,559,800
50%
Improvement Value:$3,500,200
50%
Total Assessment$7,060,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$188,008+5.9%
2024$177,488+3.1%
2023$172,193+0.8%
2022$170,852+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$7,168,481

From:

To:

DeedBook 6312, Page 655Recorded1/2/2018

Property Sale

Sale
$5,715,571
DeedBook 5236, Page 178