Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
17 Palmer Square EastPrinceton, NJ 08542
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 23, 2017
Property Information
Block20.01
Lot84
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134
Building Details
Building Class---
DescriptionNEW INN .2904A
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage---
Acreage0.26
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$2,441,900
31%
Improvement Value:$5,431,700
69%
Total Assessment$7,873,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $209,674 | +5.9% |
| 2024 | $197,942 | +3.1% |
| 2023 | $192,037 | +0.8% |
| 2022 | $190,541 | +2.0% |
Property History
No events match the selected filters.