Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1 Palmer Square SouthPrinceton, NJ 08542
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 23, 2017
Property Information
Block20.02
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134
Building Details
Building Class10
Description6SB
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage---
Acreage0.69
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$12,438,600
86%
Improvement Value:$2,100,800
14%
Total Assessment$14,539,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $387,184 | +5.9% |
| 2024 | $365,521 | +3.1% |
| 2023 | $354,616 | +0.8% |
| 2022 | $351,853 | +2.0% |
Property History
No events match the selected filters.