Skip to content

77 Chambers StPrinceton, NJ 08542

Built 2011

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block20.04
Lot1.077
QualifierC77
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class22
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$595,000
38%
Improvement Value:$952,400
62%
Total Assessment$1,547,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,207+5.9%
2024$38,902+3.1%
2023$37,741+0.8%
2022$37,447+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,800,000
Sq Ft2,850DeedBook 6444, Page 1907Recorded6/16/2021

Property Sale

Sale
$1,843,360
DeedBook 6093, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 2011