Skip to content

70-74 Witherspoon StPrinceton, NJ 08542

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$2,850,000
Last Sale Date
Jun 17, 2025

Property Information

Block20.04
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class---
Description2S F 4566 SF
Dwellings1
ZoningCB
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$719,100
53%
Improvement Value:$639,200
47%
Total Assessment$1,358,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,172+5.9%
2024$34,148+3.1%
2023$33,129+0.8%
2022$32,871+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,850,000
DeedBook 6595, Page 889Recorded6/27/2025

Property Sale

Sale
$1,075,000
DeedBook 3271, Page 15