Skip to content

711 Avery LanePrinceton, NJ 08542

Built 2014

Owner
---
Last Sale Price
$2,850,000
Last Sale Date
Jul 2, 2025

Property Information

Block20.04
Lot7.11
QualifierC10
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class23
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,592
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$595,000
34%
Improvement Value:$1,165,000
66%
Total Assessment$1,760,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,869+5.9%
2024$44,246+3.1%
2023$42,926+0.8%
2022$42,592+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,850,000
Sq Ft3,592DeedBook 6596, Page 747Recorded7/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 2014