Skip to content

25 Palmer Sq West Unit CPrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Dec 22, 2011

Property Information

Block20.07
Lot25.03
QualifierC25C
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage845
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,000
76%
Improvement Value:$125,400
24%
Total Assessment$520,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,858+5.9%
2024$13,083+3.1%
2023$12,693+0.8%
2022$12,594+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 6134, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1932