Skip to content

49 Palmer Sq West Unit EPrinceton, NJ 08542

Built 1932

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block20.07
Lot49.05
QualifierC49E
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage231
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
78%
Improvement Value:$48,200
22%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,944+5.9%
2024$5,611+3.1%
2023$5,444+0.8%
2022$5,401+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft231DeedBook 6589, Page 1395Recorded5/1/2025

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft231DeedBook 6434, Page 13Recorded3/11/2021

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6113, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1932