Skip to content

55 Palmer Sq West Unit DPrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
Jan 21, 2005

Property Information

Block20.07
Lot55.04
QualifierC55D
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description2SST285
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage285
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
74%
Improvement Value:$62,000
26%
Total Assessment$237,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,311+5.9%
2024$5,958+3.1%
2023$5,780+0.8%
2022$5,735+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 4976, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1932