Skip to content

65 Palmer Sq West Unit APrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Nov 9, 2018

Property Information

Block20.07
Lot65.01
QualifierC65A
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage1,143
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$595,000
76%
Improvement Value:$185,100
24%
Total Assessment$780,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,774+5.9%
2024$19,612+3.1%
2023$19,027+0.8%
2022$18,878+9.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft1,143DeedBook 6349, Page 559Recorded11/20/2018

Property Sale

Sale
$906,000
DeedBook 5473, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1932