Skip to content

71 Palmer Sq West Unit DPrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jan 16, 2017

Property Information

Block20.07
Lot71.04
QualifierC71D
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage765
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,000
78%
Improvement Value:$114,400
22%
Total Assessment$509,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,565+5.9%
2024$12,806+3.1%
2023$12,424+0.8%
2022$12,327+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft765DeedBook 6274, Page 1471Recorded1/25/2017

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 6104, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1932