Skip to content

9 Palmer Sq West Unit APrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 19, 2013

Property Information

Block20.07
Lot9.01
QualifierC9A
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description2NDFLST
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage306
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
73%
Improvement Value:$64,300
27%
Total Assessment$239,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,373+5.9%
2024$6,016+3.1%
2023$5,837+0.8%
2022$5,791+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft306DeedBook 6185, Page 1082Recorded12/30/2013

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5588, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1932