Skip to content

9 Palmer Sq West Unit DPrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2024

Property Information

Block20.07
Lot9.04
QualifierC9D
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage304
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
72%
Improvement Value:$64,100
28%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,181+5.9%
2024$5,835+3.1%
2023$5,661+0.8%
2022$5,617+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 65551, Page 545

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft304DeedBook 6324, Page 1Recorded4/23/2018

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 5228, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1932