Skip to content

15 Palmer Sq West Unit EPrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$456,000
Last Sale Date
Sep 19, 2019

Property Information

Block20.08
Lot15.05
QualifierC15E
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage612
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
75%
Improvement Value:$96,500
25%
Total Assessment$381,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,159+5.9%
2024$9,591+3.1%
2023$9,305+0.8%
2022$9,232+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$456,000
Sq Ft612DeedBook 6382, Page 382Recorded9/24/2019

Property Sale

Sale
$167,900
DeedBook 3685, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1932