Skip to content

15 Palmer Sq West Unit FPrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$678,500
Last Sale Date
Jan 26, 2019

Property Information

Block20.08
Lot15.06
QualifierC15F
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage773
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,000
77%
Improvement Value:$115,300
23%
Total Assessment$510,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,589+5.9%
2024$12,829+3.1%
2023$12,446+0.8%
2022$12,349+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$678,500

From:

To:

Sq Ft773DeedBook 6357, Page 1704Recorded2/11/2019

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 5186, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1932