Skip to content

3 Palmer Sq West Unit EPrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 8, 1992

Property Information

Block20.08
Lot3.05
QualifierC3E
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
70%
Improvement Value:$122,200
30%
Total Assessment$407,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,844+5.9%
2024$10,237+3.1%
2023$9,932+0.8%
2022$9,854+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2639, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1932