Skip to content

37 Palmer Sq West Unit DPrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 21, 2022

Property Information

Block20.08
Lot37.04
QualifierC37D
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description3S2R496
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage496
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
74%
Improvement Value:$87,600
26%
Total Assessment$342,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,123+5.9%
2024$8,613+3.1%
2023$8,356+0.8%
2022$8,291+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft496DeedBook 6486, Page 1941Recorded5/27/2022

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft496DeedBook 6215, Page 824Recorded4/7/2015

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 5983, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1932