Skip to content

48 Nassau Street Unit HPrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 3, 2024

Property Information

Block20.08
Lot48.08
QualifierC48H
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
74%
Improvement Value:$59,300
26%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,053+5.9%
2024$5,714+3.1%
2023$5,544+0.8%
2022$5,501+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft260DeedBook 6551, Page 312Recorded3/13/2024

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 2637, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1932