Skip to content

49 Palmer Sq West Unit HPrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2013

Property Information

Block20.08
Lot49.08
QualifierC49H
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,200
75%
Improvement Value:$46,400
25%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,943+5.9%
2024$4,666+3.1%
2023$4,527+0.8%
2022$4,492+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 6159, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1932