Skip to content

49 Palmer Sq West Unit KPrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2019

Property Information

Block20.08
Lot49.11
QualifierC49K
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description3SST231
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
75%
Improvement Value:$48,300
25%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,148+5.9%
2024$4,860+3.1%
2023$4,715+0.8%
2022$4,678+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft232DeedBook 6345, Page 462Recorded10/18/2018

Property Sale

Sale
$219,500
DeedBook 5436, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1932