Skip to content

61 Palmer Sq West Unit DPrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$390,500
Last Sale Date
Oct 8, 2007

Property Information

Block20.08
Lot61.04
QualifierC61D
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage465
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
80%
Improvement Value:$62,200
20%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,447+5.9%
2024$7,974+3.1%
2023$7,737+0.8%
2022$7,676+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,500
DeedBook 5740, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1932