Skip to content

9 Palmer Sq West Unit HPrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block20.08
Lot9.08
QualifierC9H
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage304
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
74%
Improvement Value:$59,000
26%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,045+5.9%
2024$5,707+3.1%
2023$5,537+0.8%
2022$5,493+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft304DeedBook 6467, Page 1085Recorded12/14/2021

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft304DeedBook 6240, Page 1047Recorded2/2/2016

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5941, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1932