Skip to content

44 Nassau Street Unit APrinceton, NJ 08542

Built 1932

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block20.09
Lot44.01
QualifierC44A
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage536
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,000
71%
Improvement Value:$114,600
29%
Total Assessment$399,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,641+5.9%
2024$10,046+75.5%
2023$5,724+0.8%
2022$5,680+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft536DeedBook 6601, Page 203Recorded8/21/2025

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft264DeedBook 6321, Page 405Recorded3/27/2018

Property Sale

Sale
$84,704
DeedBook 2440, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1932