Skip to content

44 Nassau Street Unit DPrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$384,000
Last Sale Date
Nov 24, 2023

Property Information

Block20.09
Lot44.04
QualifierC44D
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage280
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
74%
Improvement Value:$59,600
26%
Total Assessment$227,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,061+5.9%
2024$5,722+3.1%
2023$5,551+0.8%
2022$5,508+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$384,000
Sq Ft280DeedBook 6542, Page 778Recorded12/4/2023

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 5496, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1932