Skip to content

49 Palmer Sq West Unit MPrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
May 7, 1991

Property Information

Block20.09
Lot49.13
QualifierC49M
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage325
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
75%
Improvement Value:$57,000
25%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,742+6.2%
2024$5,407+3.2%
2023$5,238+0.8%
2022$5,195+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2564, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1932