Skip to content

9 Palmer Sq West Unit JPrinceton, NJ 08542

Built 1932

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 3, 2004

Property Information

Block20.09
Lot9.10
QualifierC9J
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page134

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage534
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
60%
Improvement Value:$100,000
40%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,658+5.9%
2024$6,285+3.1%
2023$6,098+0.8%
2022$6,050+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4935, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1932