Skip to content

84 Heather LanePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Oct 17, 1997

Property Information

Block201
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description1S F 2G P
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage1.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$424,000
54%
Improvement Value:$360,100
46%
Total Assessment$784,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,881+20.2%
2024$17,372+3.1%
2023$16,853+0.8%
2022$16,722+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 3252, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1955