Skip to content

201-205 WitherspoonPrinceton, NJ 08542

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1,474,169
Last Sale Date
Oct 20, 2016

Property Information

Block21.01
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page125

Building Details

Building Class16
Description3S B 1S B 2S F
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,638
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
30%
Improvement Value:$749,500
70%
Total Assessment$1,074,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,614+5.9%
2024$27,013+3.1%
2023$26,207+0.8%
2022$26,003+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,474,169

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 6270, Page 438Recorded12/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920