Skip to content

181 Witherspoon StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block21.01
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page125

Building Details

Building Class18
Description2SST2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,916
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,000
58%
Improvement Value:$227,300
42%
Total Assessment$541,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,415+5.9%
2024$13,608+5.1%
2023$12,949+0.8%
2022$12,848+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920