Skip to content

8 Harris RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2017

Last Sale Price
$1,089,000
Last Sale Date
Nov 27, 2023

Property Information

Block21.02
Lot22.01
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class20
Description2SF
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,639
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
40%
Improvement Value:$422,900
60%
Total Assessment$707,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,851+5.9%
2024$17,797+3.1%
2023$17,266+0.8%
2022$17,131-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,089,000
Sq Ft1,639DeedBook 6542, Page 1195Recorded12/5/2023

Property Sale

Sale
$860,000
Sq Ft1,639DeedBook 6444, Page 584Recorded6/11/2021

Property Sale

Sale
$805,000
DeedBook 6315, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 2017