Skip to content

1-10 Franklin Avenue(Block 21.04 Lot 27)Princeton, NJ 08542

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2018

Property Information

Block21.04
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page124

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage1.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$844,000
90%
Improvement Value:$89,000
10%
Total Assessment$933,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$21,459+1.6%
2018$21,123+2.4%
2017$20,638+1.2%
2016$20,386+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 6151, Page 1192