Skip to content

56 White Oak DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1986

Last Sale Price
$1,775,000
Last Sale Date
Mar 27, 2015

Property Information

Block2102
Lot15.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page21

Building Details

Building Class19
Description2SFRBR3G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,218
Acreage2.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$524,600
40%
Improvement Value:$785,300
60%
Total Assessment$1,309,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,883+5.9%
2024$32,931+3.1%
2023$31,948+0.8%
2022$31,700-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,775,000
DeedBook 6215, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1986