Skip to content

60 Jefferson RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Aug 26, 2003

Property Information

Block22.01
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page124

Building Details

Building Class19
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$548,000
61%
Improvement Value:$352,300
39%
Total Assessment$900,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,975+5.9%
2024$22,634+3.1%
2023$21,958+0.8%
2022$21,787+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$905,000
DeedBook 4578, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1900