Skip to content

56 Jefferson RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block22.01
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page124

Building Details

Building Class18
Description2S B G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,076
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,000
64%
Improvement Value:$295,400
36%
Total Assessment$820,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,421+5.9%
2024$20,223+3.1%
2023$19,619+0.8%
2022$19,466+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910