Skip to content

96 Jefferson RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$296,000
Last Sale Date
Sep 4, 1997

Property Information

Block22.01
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page124

Building Details

Building Class19
DescriptionS F G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,296
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,000
63%
Improvement Value:$308,100
37%
Total Assessment$833,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,935+6.0%
2024$20,694+4.0%
2023$19,894+0.8%
2022$19,737+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 3234, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1950