Skip to content

86 Jefferson RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Price
$521,700
Last Sale Date
Mar 16, 2016

Property Information

Block22.01
Lot5.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page124

Building Details

Building Class28
Description2SFRST1G
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$434,500
78%
Improvement Value:$124,000
22%
Total Assessment$558,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,873+5.9%
2024$14,041+3.1%
2023$13,622+0.8%
2022$13,516+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$521,700

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 6250, Page 1892Recorded5/31/2016

Property Sale

Sale
$376,000
DeedBook 4054, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1900