Skip to content

63 Jefferson RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block22.02
Lot17.02
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page124

Building Details

Building Class28
Description2SFR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,500
78%
Improvement Value:$118,500
22%
Total Assessment$551,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,673+5.9%
2024$13,852+3.1%
2023$13,439+0.8%
2022$13,334+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000
Sq Ft1,512DeedBook 6424, Page 1719Recorded12/16/2020

Property Sale

Sale
$479,000
DeedBook 6130, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1910